آشنایی با کانال های تلگرام و ساز و کار آنها

آشنایی با کانال های تلگرام و ساز و کار آنها
4.7 | 7

تلگرام یکی از مشهور ترین پیام رسان ها در سر تا سر دنیا و علی الخصوص کشور ما است که بسیاری از مردم از این پیام رسان استفاده های زیادی می کنند . تلگرام در ابتدا برای ایجاد تعامل با کاربر روش جدیدی را به نام ربات ها معرفی نمود که در آن یک فرد می توانست با تعداد زیادی از کاربران تعامل داشته باشد اما ایراد این روش این بود که تولید یک ربات کار ساده ای به شمار نمی رفت و برای آن باید هزینه های زیادی می شد به همین دلیل این روش توسط کاربران مورد استقبال قرار نگرفت . اما با گذشت زمان تلگرام دست به یک نوآوری فوق العاده زد و با راه اندازی بخش جدیدی به نام ” Channel” توانست خود را تا حد بسیار زیادی در بین کاربران مطرح کند .

کانال های تلگرام نسبت به ربات های چندین مزیت عمده داشتند . اول اینکه مدیر یک کانال می توانست کاربران را مشاهده کند و با آنها نیز ارتباط داشته باشد و دومین موضوع اینکه تعداد بازدید هر مطلب نیز به مدیر کانال نمایش داده می شد . این دو مورد به علاوه اینکه در کانال ها بر خلاف ربات ها محدودیت عضو وجود نداشت باعث شد تا افرادی که از ربات ها استفاده می کردند به بخش جدید کانال های تلگرامی روی بیاورند .

محدویت های کانال های تلگرام

کانال های تلگرام محدودیت هایی نیز دارند به عنوان مثال : هر کاربر در تلگرام می تواند پنج کانال عمومی داشته باشد و برای کانال های خصوصی هیچ محدودیتی ندارد . تفاوت این دو نوع کانال در این است که لینک کانال عمومی برای همه کاربران قابل مشاهده است و افراد می توانند با جست و جو در تلگرام وارد آن شوند اما کانال خصوصی یک لینک غیر قابل حدس دارد و عضویت در آن تنها با لینک عضویت مخصوصی که توسط مدیر کانال به اعضا داده می شود میسر خواهد بود .

کانال ها علاوه بر مدیر اصلی که سازنده کانال نیز می باشد می توانند ۵۰ مدیر دیگر نیز برای ارسال مطالب داشته باشند و تنها کسی که  می تواند برای کانال مدیر تعیین کند خود سازنده کانال خواهد بود . در ابتدا که اعضا کانال کم تر از ۲۰۰ نفر هستند مدیر می تواند همه آنها را مشاهده کند اما با زیاد شدن اعضا دیگر مشاهده لیست کاربران ممکن نخواهد بود .

همان طور که گفته شد لینک کانال عمومی و خصوصی متفاوت است یعنی اینکه در کانال عمومی کاربر با کلیک بر روی کانال شما می تواند در ابتدا محتویات آن را مشاهده کند و پس از ان ممکن است که در آن عضو شود اما در کانال خصوصی با کلیک بر روی لینک به طور خودکار عضو می شود که این موضوع برای مدیران کانال ها بسیار خوشاند خواهد بود .

نکته ی دیگری که درباره کانال های تلگرام وجود دارد این است که این بخش از تلگرام رمز نگاری نمی شود و به عبارت دیگر امنیت ضعیف تری نسبت به گفت و گو در تلگرام دارد . این موضوع زمانی مشهود است که تلگرام بعد از انجام حملات تروریستی در پاریس اقدام به حذف تمام کانال های متعلق به این گروه تروریستی کرد .

چگونه یک کانال بهتر در تلگرام داشته باشیم ؟

۱- در ابتدا سعی کنید مطالب شما ناب و در عین حال مختصر و مفید باشد . عمده کاربران تلگرامی حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند به همین دلیل اگر متن مطلب شما نیز طولانی است بهتر است آن را در وبلاگ یا سایت خود منتشر کنید و در مطلب ارسالی در کانال خود تنها لینک ان را برای کاربران ارسال نمایید .

آشنایی با کانال های تلگرام

۲- تصاویر و ویدیو های خود را با متن برای کاربران ارسال کنید چرا که باعث می شود افراد دید بهتری نسبت به آن ویدیو و تصویر داشته باشند و به اشتراک گذاری آن نیز ساده تر باشد .

۳- یکی از ضعف های ارسال مطلب در کانال تلگرام این است که مطلب شما در موتور های جست و جو مانند گوگل نمایش داده نمی شود این موضوع باعث می شود که برخی از مدیران از ارسال مطلب دل سرد شوند . هم چنین در برخی از موارد با از دست دادن کانال تمام محتویات ارسالی شما نیز از دست می رود که برای جلوگیری از این کار بهتر است از برخی ربات ها استفاده نمایید که مطالب شما را در خود نیز ذخیره نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.