آموزش تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس پی سی

آموزش تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس پی سی
4.5 | 2

تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس کامپیوتر

همانطور که میدانید مرورگر فایرفاکس یکی از برترین مرورگر های پی سی است که دارای امکانات فراوانی می باشد.مرورگر فایرفاکس که محصول شرکت Mozilla است, به صورت Open Source ارائه شده است و این مرورگر در ابتدا در بین کاربران لینوکس استفاده زیادی داشت.

دانلود آخرین نسخه موزیلا فایرفاکس برای پی سی

اولین نسخه مرورگر فایرفاکس در ۹ نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد ( قبل از آن , این مرورگر با نام های دیگر عرضه شده بود) , همچنین این مرورگر از سیستم عامل های ویندوز , لینوکس , مک و … نیز پشتیبانی میکند. مرورگر فایرفاکس مانند دیگر مرورگر ها دارای تنظیمات مختلفی میباشد که ممکن است بعضی از کاربران مفهوم این گزینه ها و تنظیمات را متوجه نشوند, در این مطلب ما قصد داریم درباره تنظیمات و امکانات مهم این مرورگر صحبت کنیم. برای دسترسی به این بخش شما باید منوی Tools گزینه Options را انتخاب کنید تا پنجره ای مانند تصویر زیر بازشود.

آموزش تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس کامپیوتر

تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس

همانطور که مشاهده میکنید در این تصویر بخش های مختلفی درباره تنظیمات مرورگر موزیلا فایرفاکس وجود دارد.

General : بخش تنظیمات و گزینه های عمومی
Search : بخش مربوط به موتور جست و جوگر مرورگر شما
Content : بخش مربوط به محتوا و نوشته ها
Applications : بخش تنظیمات مربوط به برنامه ها
Privacy : بخش مربوط به تاریخچه مرورگر شما و بخش های مخفی
Security : گزینه ها و تنظیمات امنیتی
Advanced : تنظیمات پیشرفته مرورگر

۱. General

همانطور که گفته شد این بخش شامل تنظیمات عمومی , مانند مدیریت صفحه , مدیریت دانلود و بخش افزونه ها است.  بخش Startup مربوط به سایتی است که هنگام اجرا مرورگر باز میشود.برای اینکار شما باید در بخش (Home Page) آدرس سایتی را که میخواهید وارد کنید.

توجه : برای استفاده از این امکان شما حتما باید گزینه Show my home page را از بخش When Firefox starts انتخاب کنید.

اگر گزینه Show a blank page را انتخاب کنید و آدرس سایتی را در Home Page وارد کرده باشید، در هنگام اجرای مرورگر سایتی باز نخواهد شد. همچنین اگر گزینه آخر یعنی Show my windows and tabs from last time را انتخاب کنید در هنگام اجرا مرورگر , آخرین تب های شما باز میشوند.

همانطور که مشاهده میکنید کمی پایین تر بخش مدیریت دانلود وجود دارد.که شامل گزینه زیر می باشد:

بخش Downloads

Always ask me where to save files : شما با انتخاب این گزینه اگر  فایلی را دانلود کنید , مسیر ذخیره آن از شما پرسیده میشود.

بخش Tabs

بخش Tabs شامل گزینه های مربوط به کنترل تب ها است.

Open new window in a new tab instead : با انتخاب این گزینه لینک های شما به جای باز شدن در پنجره جدید مرورگر , در یک تب جدید باز میشود.

When I open a link in a new tab, switch to it immediately : اگر این گزینه را انتخاب کنید پس از باز کردن یک تب جدید، پنجره مرورگر شما به آن تب سوئیچ می کند و شما می توانید آن را ببینید.

۲. بخش Content 

این بخش شامل تنظیمات مربوط به محتوا و متن نوشته هایی است که در مرورگر شما نمایش داده می شود.

Block pop-up windows : شما با انتخاب این گزینه میتوانید جلوی تبلیغات پاپ آپ را بگیرید , همچنین با انتخاب گزینه Exceptions میتوانید سایت های مورد نظر خود را وارد کنید تا پنجره های پاپ آپ فقط از این سایت ها نمایش داده شود.

بخش Fonts & Colors

این بخش مربوط به فونت و رنگ نوشته ها در مرورگر است. در بخش Default font شما میتوانید فونت مورد نظر خود را انتخاب کنید.همچنین از بخش Size اندازه فونت را مشخص نمایید. با کلیک بر روی دکمه Colors شما میتوانید تنظیمات مربوط به رنگ لینک ها , متن ها و پس زمینه را تغییر دهید. همان طور که شماهده میکنید بخش Languages آخرین قسمت از بخش Content است و به شما این امکان را میدهد تا زبان های مربوط به متن ها را انتخاب کنید.

۳. بخش Applications

بخش Applications ,برنامه هایی که با استفاده از آن ها فایل های دانلود شده و کدهایی که در وب سایت ها اجرا می شوند را انتخاب کنید در بخش Contnent Type نوع محتوا و در بخش Action نرم افزاری که با استفاده از آن فایل اجرا می شود را بینید.

۴. بخش Privacy

این بخش شامل دو قسمت به نام History و Location Bar می باشد. همانطور که مشاهده میکنید در بخش History یک قسمت با نام Firefox will وجود دارد که این قسمت شامل ۳ گزینه مختلف درباره تاریخچه جستجو هایتان است.

Remember history : با انتخاب این گزینه فایرفاکس سایت ها و صفحاتی که از آن ها بازدید کرده اید را به خاطر میسپارد و در لیست History یا تاریخچه جستجوها اضافه می کند.

Never remember history : با انتخاب این گزینه فایرفاکس سایت ها و صفحاتی که از آن ها بازدید کرده اید را به خاطر نمی سپارد.

Use custom settings for history : با انتخاب این گزینه شما میتوانید خودتان تنظیمات را برای تاریخچه جستجوها اعمال کنید.که با انتخاب این قسمت , گزینه های زیر اضافه خواهند شد.

Remember my browsing and download history : اگر این گزینه را فعال کنید مرورگر شما تاریخچه دانلود های شما و وب گردی را تا چند روز در خود ذخریه میکند

Remember search and form history : با انتخاب این گزینه تاریخچه جستجوها و فرم ها به خاطر سپرده می شود.

Accept cookies from sites : اگر تیک این گزینه را زده باشید مرورگر فایرفاکس کوکی های سایت ها را در خود ذخیره خواهد کرد.

۵. بخش Security

این گزینه مربوط به تنظیمات امنیتی مرورگر فایرفاکس است که یکی از مهمترین بخش های این مرورگر میباشد. این بخش دارای دو قسمت General و Logins میباشد که هرکدام دارای گزینه های مختلفی هستند.

Warn me when sites try to install add-ons : با انتخاب این گزینه , اگر سایت بخواهد به صورت خودکار روی مرورگر شما پلاگینی نصب کند , فایرفاکس به شما هشدار خواهد داد.

Block reported attack sites : جلوی ورود شما به سایت های خطرناک و سایت هایی که توسط گوگل در لیست سیاه قرار گرفته اند را میگیرد.

Block reported web forgeries : با انتخاب این گزینه مرورگر فایرفاکس هنگام ورود به سایت های جعلی و مشکوک به شما هشدار خواهد داد.

Remember password for sites : با انتخاب این گزینه فایرفاکس , پسورد هایی را که در سایت های مختلف وارد میکنید در خود ذخیره میکنید.همچنین شما میتوانید با استفاده از گزینه Exceptions سایت هایی را که نمیخواهید پسورد وارد شده در آن ذخیره شود را وارد کنید.

Use a master password : با انتخاب این گزینه دکمه Change Master Password فعال شده و پنجره ای باز میشود تا یک پسورد کلی برای وارد کردن در سایت هایی که پسورد لازم دارند انتخاب کنید.

۶. بخش Advanced

همانطور که مشاهده میکنید در این قسمت ۵ گزینه مختلف وجود دارد که مربوط به تنظیمات پیشرفته فایرفاکس هستند.اولین بخش این قسمت General است که خود دارای ۳ بخش Accessibility، Browsing و System Defaults می باشد.

Always use the cursor keys to negative within pages : با استفاده از این گزینه شما می توانید از کلید های نشانه گر برای جابجایی به صفحات استفاده کنید.

Search for text when I start typing : با استفاده از این گزینه شما با شروع تایپ کردن، متنتان جستجو خواهد شد.

Warn me when web sites try to redirect or reload the page : با استفاده از این گزینه اگر وب سایت بخواهد شما را به صفحه دیگری انتقال دهد و یا بخواهد صفحه را Reload یا دوباره بارگذاری کند , فایرفاکس به شما اطلاع خواهد داد.

Use autoscrolling : با استفاده از این گرینه شما میتوانید با کلیک بر روی دکمه وسط ماوس، روی صفحه اسکرول کنید و به بالا و پایین بروید.

Use smooth scrolling : با استفاده از این گزینه , اسکرول در صفحات وب  به شکل روانتر و نرم تر صورت می گیرد.

Check my spelling as I type : با فعال کردن این گزینه اگر شما متنی را اشتباه تایپ کنید به صورت خودکار خودکار املای آن توسط مرورگر چک می شود.

بخش NETWORK دارای ۲ بخش با نام های Connection (اتصال) و Offline Storage (ذخیره سازی آفلاین) می باشد.

در بخش Connection شما یک دکمه به نام Settings را مشاهده خواهید کرد که با کلیک بر روی آن پنجره ای برای شما باز خواهد شد که میتوانید با استفاده از آن اتصال فایرفاکس به اینترنت را تنظیم کنید.

بخش Offline Storage برای ذخیره سازی آفلاین است که در سرعت باز شدن وب سایت ها بسیار موثر است.این گزینه باعث میشود تا فایرفاکس از سایت هایی که بیشتر بازدید میکنید تصاویر و اجزای بیشتری را ذخیره کند تا سرعت باز کردن آن صفحات بیشتر شود.

بخش Update مربوط به تنظیمات بروزرسانی فایرفاکس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.